Pokaz specjalny – premiera „Czarnych Pól. Patriarchy” Przemysława Wojcieszka

czarne pola

W niedzielę 24 maja zapraszamy na pokaz specjalny – premierę drugiego odcinka serialu w reżyserii Przemysława Wojcieszka „Czarne Pola. Patriarcha”. Tym razem w celu rozwiązania tajemnicy śmierci Piotra Tańskiego para policjantów z Czarnych Pól zgłasza się do tajemniczego Patriarchy. W tytułową rolę Patriarchy wcielił się wrocławski aktor teatralny Wiesław Cichy. Obok niego zobaczymy Aleksandrę Listwan, Mateusza Krzyka i Alberta Pyśka.

Jak mówi sam reżyser i scenarzysta – „Czarne Pola” to serial o współczesnej Polsce i jej bolączkach. Akcja rozgrywa się w małej miejscowości Czarne Pola, w której popełniono morderstwo, a ofiarą jest zastrzelony w lesie lewicowy działacz. Sprawę próbuje wyjaśnić dwóch policjantów, którzy mają przeciwko sobie praktycznie wszystkich, którzy w owej miejscowości coś znaczą. Kiedy decydują się przycisnąć do muru księdza, a następnie lokalnego biznesmena i dyrektora w państwowej spółce, uzyskują informacje, które wskazują im kolejne tropy.

Wykorzystujemy konwencję serialu kryminalnego, aby w sposób wielowątkowy opowiedzieć o dzisiejszej Polsce. Z jednej strony opowiadamy wciągającą historię, z drugiej – z pasją dokumentalistów i historiografów – rozbieramy na części pierwsze Polskę w trakcie politycznego i społecznego przesilenia. Serial fabularny jest jedyną formą, która pozwoli nam tego dokonać w sposób złożony i dogłębny. Chcemy nie tylko rozrywki, ale też prawdziwego portretu Polski i Polaków – mówi Przemysław Wojcieszek.

Przemysław Wojcieszek postanowił nakręcić serial całkowicie niezależnie od wielkich nadawców, dlatego pieniądze na realizację pierwszych odcinków serialu zbierał są w ramach crowdfundingu PolakPotrafi.pl. Pilot „Czarnych Pól” jest dostępny na stronie youtube.com. Drugi odcinek serialu „Czarne Pola – Patriarcha” będzie dostępny na stronie www.shortfestival.pl.

Reżyseria: Przemysław Wojcieszek
Scenariusz: Przemysław Wojcieszek
Zdjęcia: Mateusz Golis
Obsada: Wiesław Cichy, Mateusz Krzyk, Albert Pyśk, Aleksandra Listwan
Produkcja: Polska, 2020
Czas trwania: 37’