Już w niedzielę rusza Long Story Short Film Festival!

92 filmy, w tym 76 konkursowych i 16 pokazów specjalnych – tak zapowiada się program Long Story Short Film Festival – pierwszego w Polsce festiwalu filmów krótkometrażowych online. Wszystkie pokazy są bezpłatne a filmy będzie można oglądać od 17 do 24 maja. Ostatniego dnia jury przyzna zwycięzcom konkursu festiwalowego statuetki Salamandry oraz czeki na 3 tys. złotych. Przyznane zostaną także: Nagroda Dziennikarzy i Nagroda Publiczności.

„Long Story Short Film Festival” w całości odbędzie się online. Filmy będzie można oglądać na www.shortfestival.pl oraz na Fanpage’u Dolnośląskiego Centrum Filmowego, które jest organizatorem festiwalu. Będą one prezentowane codziennie w czterech blokach: animacje o godz. 13, filmy dokumentalne o godz. 15, fabularne o godz. 18:00, a pokazy sekcji Panorama zaplanowano na godz. 21.

W sekcji konkursowej wirtualni goście festiwalu zobaczą 76 filmów  krótkometrażowych, w tym 26 animacji, 19 dokumentów i 31 fabuł. W sekcji Panorama znajdzie się 14 propozycji nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Wśród nich filmy znanych i cenionych reżyserów, m.in.: Jana Komasy, Agnieszki Smoczyńskiej, czy Jagody Szelc. W programie znajdą się również dwa pokazy specjalne – urodzinowa projekcja dyplomowej etiudy Sylwestra Chęcińskiego z 1955 roku pt. „Człowiek nie umiera” oraz światowa premiera 2 odcinka serialu „Czarne pola” w reż. Przemysława Wojcieszka. Dodatkowo będzie można obejrzeć rozmowy z twórcami.

Zdajemy sobie sprawę, że w sieci nie da się stworzyć festiwalowej atmosfery, ale wierzymy, że choć pokazy odbędą się w świecie wirtualnym, to emocje będą najprawdziwsze. Oprócz pokazów filmowych, zaproponujemy też spotkania
z twórcami. Działamy w zupełnie nowych realiach, więc mamy lekką tremę, ale jednocześnie jesteśmy bardzo podekscytowani tym niecodziennym projektem
– mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

W sekcji PANORAMA widzowie zobaczą 14 tytułów. Każdego dnia w programie festiwalu przewidziano pokazy dwóch filmów tej sekcji. Co ważne, będą one dostępne dla widzów jedynie w czasie przewidzianym w programie na ich projekcję. Filmy z sekcji KONKURS będą dostępne dla widzów festiwalu przez cały okres trwania wydarzenia.

Krótkie metraże są specyficzną i – w moim odczuciu – ciągle bardzo niedocenianą formą ekspresji filmowej. Nasz festiwal to również pomysł na promocję filmów krótkometrażowych. To często wybitne produkcje, a autorzy wykazują się niezwykłą umiejętnością łączenia w tych krótkich formach niezwykłej poetyki filmowej, z ciekawymi analizami społecznymi i ważnymi przesłaniami. Co dla wielu widzów ważne, festiwalowe filmy będą okazją do spotkania ze znanymi i lubianymi aktorami. W obsadzie prezentowanych filmów między innymi Kinga Preis, Katarzyna Figura, Gabriela Muskała, Zdzisław Wardejn, Janusz Chabior, Krzysztof Materna i Julia Kijowska – dodaje Jarosław Perduta.

Wraz ze startem festiwalu, swoją pracę rozpocznie jury festiwalowe, które wyłoni zwycięzców nagrody głównej – Salamandry. Zaproszenie do jury nagrody głównej tegorocznej edycji festiwalu przyjęli Marek Lechki, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy oraz teatralny, Anna Różalska, producentka filmowa, Cezary Studniak, aktor, reżyser i scenarzysta, dyrektor artystyczny PPA, Jagoda Szelc, scenarzystka i reżyserka filmowa, Agnieszka Wolny – Hamkało, poetka, pisarka i publicystka, Agnieszka Zwiefka, scenarzystka i reżyserka filmowa oraz Jarosław Perduta, menadżer kultury, szef Dolnośląskiego Centrum Filmowego i pomysłodawca festiwalu.

Członkowie jury przyznają Nagrody Główne festiwalu – statuetki Salamandry i czeki w wysokości 3.000 zł w trzech festiwalowych kategoriach: fabuła, dokument i animacja.

Zgłoszone do konkursu filmy powalczą również o dwie dodatkowe nagrody: Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Publiczności. W obu przypadkach nagroda pieniężna wyniesie 1000 zł. Nagrodę Dziennikarzy przyzna jury dziennikarskie w składzie: Katarzyna Aszkiełowicz, Paweł Czuma, Agata Dzikowska, Paweł Gołębski, Michał Hernes, Monika Jaworska, Adam Kruk, Krzysztof Majewski, Małgorzata Matuszewska, Robert Migdał, Magda Piekarska, Małgorzata Waszkiewicz, Małgorzata Wieliczko, Tomasz Wołodźko i Wanda Ziembicka-Has. Nagrodę Publiczności przyznają widzowie festiwalu w głosowaniu, które odbędzie się na stronie festiwalu na zakończenie imprezy. O szczegółach dotyczących sposobu i trybu głosowania poinformujemy w dniu rozpoczęcia wydarzenia – 17 maja.

Festiwal został objęty honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Cezarego Przybylskiego, który jest też fundatorem finansowych nagród głównych.

Kontakt dla mediów:

Anna Smycz-Michalak

Tel. 605 783 686

E-mail: anna.smycz@dcf.wroclaw.pl