W ośmioosobowym składzie jury I Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Long Story Short” Film Festival” zasiądą osoby związane z branżą filmową i teatralną, literaturą i muzyką.
„Long Story Short Film Festival” to pierwszy w historii Dolnego Śląska festiwal filmowy, który w całości odbędzie się online w dniach od 17 do 24 maja. Dostęp do wszystkich prezentowanych filmów będzie całkowicie bezpłatny.
Zaproszenie do jury festiwalu organizowanego przez Dolnośląskie Centrum Filmowe przyjęli:
1. Marek Lechki, reżyser, scenarzysta i producent filmowy;
2. Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy oraz teatralny;
3. Jarosław Perduta, menadżer kultury, szef Dolnośląskiego Centrum Filmowego;
4. Anna Różalska, producentka filmowa;
5. Cezary Studniak, aktor, reżyser i scenarzysta, dyrektor artystyczny PPA;
6. Jagoda Szelc, scenarzystka i reżyserka filmowa;
7. Agnieszka Wolny–Hamkało, poetka, pisarka i publicystka;
8. Agnieszka Zwiefka, scenarzystka i reżyserka filmowa.
Jurorzy ocenią filmy nadsyłane do konkursu festiwalowego w trzech kategoriach: fabuła, dokument i animacja. Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 5 maja włącznie. Do konkursu mogą być zgłaszane filmy polskich twórców, nie dłuższe niż 45 minut i zrealizowane po 1 stycznia 2018 roku.
Filmowcy powalczą o statuetkę Salamandry oraz czek na 3 tysiące złotych. Organizatorzy przewidzieli również nagrodę publiczności oraz nagrodę dziennikarzy.
W ramach Long Story Short Film Festival zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt polskich filmów krótkometrażowych. Program festiwalu zostanie ogłoszony 15 maja,
a znajdą się w nim filmy fabularne, dokumentalne i animowane.
Tegoroczna edycja festiwalu to dwie główne sekcje: „Konkurs” i „Panorama”. W sekcji konkursowej widzowie obejrzą filmy wyselekcjonowane z nadesłanych zgłoszeń.
Z kolei „Panorama” to pomysł na zaprezentowanie filmów krótkometrażowych znanych i cenionych twórców, m.in. Agnieszki Smoczyńskiej czy Jana Komasy.
Dolnośląskie Centrum Filmowe, które jest organizatorem Long Story Short Film Festival to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. DCF zajmuje się szerokim przekrojem działalności filmowej na terenie Dolnego Śląska: od prowadzenia kin, poprzez organizację festiwali, przeglądów i pokazów specjalnych, edukację filmową, po wspieranie produkcji filmowych (poprzez dofinansowania
w Dolnośląskim Konkursie Filmowym i działalność Wroclaw Film Commission). Kina należące do DCF to miejsca spotkań filmowych z ambitnym repertuarem stanowiącym szeroki wybór światowego, europejskiego i polskiego kina, oparty głównie na „studyjnych”, „art-housowych” propozycjach.