92 filmy w programie Long Story Short Film Festival

Widzowie festiwalu obejrzą w sumie 92 filmy 76 filmów konkursowych i 16 propozycji pozakonkursowych. Pierwsze pokazy już 17 maja. Festiwal zakończy wirtualne wręczenie nagród zaplanowane na 24 maja.

„Long Story Short Film Festival” to pierwszy w historii Dolnego Śląska festiwal filmowy, który w całości odbędzie się online. Pierwsze pokazy odbędą się już 17 maja. Festiwal potrwa do 24 maja. Dostęp do wszystkich prezentowanych filmów będzie całkowicie bezpłatny. Filmy będą prezentowane codzienne w 4 blokach: animacje o godz. 13, filmy dokumentalne o godz. 15, fabularne o godz. 18, a pokazy sekcji Panorama zaplanowano na godz. 21.

Program festiwalu podzielono na dwie sekcje: Konkurs i Panoramę. W konkursie pokażemy 76 filmów krótkometrażowych zgłoszonych przez twórców z całego kraju, w tym 26 animacji, 19 dokumentów i 31 fabuł. W sekcji Panorama miłośnicy kina znajdą 14 znakomitych propozycji nagradzanych na polskich i  międzynarodowych festiwalach filmowych. Wśród nich filmy znanych i cenionych reżyserów, m. in.: Tomasza Bagińskiego, Jana Komasy, Agnieszki Smoczyńskiej, czy Jagody Szelc. W programie znajdą się również dwa pokazy specjalne – urodzinowa projekcja dyplomowej etiudy Sylwestra Chęcińskiego z 1955 roku pt. „Człowiek nie umiera” oraz światowa premiera 2 odcinka serialu „Czarne pola” w reż. Przemysława Wojcieszka. Nie zabraknie też rozmów i spotkań z twórcami. Będzie też kilka niespodzianek – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Long Story Short Film Festival.

W sekcji PANORAMA widzowie zobaczą 14 tytułów. Każdego dnia w programie festiwalu przewidziano pokazy dwóch filmów tej sekcji. Co ważne, będą one dostępne dla widzów jedynie w czasie przewidzianym w programie na ich projekcję. Filmy z sekcji KONKURS będą dostępne dla widzów festiwalu przez cały okres trwania wydarzenia od momentu ich festiwalowej premiery.

Wraz ze startem festiwalu, swoją pracę rozpocznie jury festiwalowe, które wyłoni zwycięzców nagrody głównej – Salamandry. Zaproszenie do jury nagrody głównej tegorocznej edycji festiwalu przyjęli Marek Lechki, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk filmowy oraz teatralny, Anna Różalska, producentka filmowa, Cezary Studniak, aktor, reżyser i scenarzysta, dyrektor artystyczny PPA, Jagoda Szelc, scenarzystka i reżyserka filmowa, Agnieszka Wolny-Hamkało, poetka, pisarka i publicystka, Agnieszka Zwiefka, scenarzystka i reżyserka filmowa oraz Jarosław Perduta, menadżer kultury, szef Dolnośląskiego Centrum Filmowego i pomysłodawca festiwalu.

Członkowie jury przyznają Nagrody Główne festiwalu statuetki Salamandry i czeki w wysokości 3.000 zł w trzech festiwalowych kategoriach: fabuła, dokument i animacja.

Zgłoszone do konkursu filmy powalczą również o dwie dodatkowe nagrody: Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Publiczności. W obu przypadkach nagroda pieniężna wyniesie 1000 zł. Nagrodę Dziennikarzy przyzna jury dziennikarskie w składzie: Katarzyna Aszkiełowicz, Paweł Czuma, Agata Dzikowska, Paweł Gołębski, Michał Hernes, Monika Jaworska, Adam Kruk, Krzysztof Majewski, Małgorzata Matuszewska, Robert Migdał, Magda Piekarska, Małgorzata Waszkiewicz, Małgorzata Wieliczko, Tomasz Wołodźko i Wanda Ziembicka-Has. Nagrodę Publiczności przyznają widzowie festiwalu w głosowaniu, które odbędzie się na stronie festiwalu na zakończenie imprezy. O szczegółach dotyczących sposobu i trybu głosowania poinformujemy w dniu rozpoczęcia wydarzenia – 17 maja.

Festiwal został objęty honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Cezarego Przybylskiego.